Číslo 12/2023 - PDF | eBook
Všechna čísla (40)

Je dohráno! Vítězové McDonald’s Cupu už mají svou trofej!

2. 6. 2023

Nejen Uherské Hradiště, ale i celá Česká republika, již mohou oslavovat letošní vítěze McDonald’s Cupu! Právě ti zvládli nejlépe ze všech školních týmů v Česku okresní i krajská kola McDonald’s Cupu, a dokonce i vyčerpávající dvoudenní finálovou štaci na jihovýchodě Moravy.

Již od ranních hodin a prvních úterních utkání bylo jasné, že se celý slavnostní den v Uherské Hradišti ponese ve velmi bouřlivé atmosféře. Tu v ochozech tvořili skvěle naladění fanoušci mnoha školních týmů, kteří se jednoduše nemohli dočkat výkonů svých oblíbenců. Těmi jednoznačně nejhlasitějšími byli Hanáci ze ZŠ Heyrovského v Olomouci. Ti si okořenili podporu svého týmu nejen mnoha povedenými chorály, které rezonovaly napříč celým Městským fotbalovým stadionem Miroslava Valenty, ale také připraveným choreem!

Hlasití fanoušci v ochozech dali pořádně zabrat našemu tandemu moderátorů - Zdeňkovi Novotnému a Jirkovi Pelnářovi, kteří jednoduše museli dát zabrat svým hlasivkám. Svou roli ale zvládli na jedničku a během celého dne zásobovali hráče, fanoušky i další účastníky Svátku fotbalu potřebnými informacemi, organizačními záležitostmi i vtipnými hláškami. Kluci, díky za skvělý výkon!

Ale teď už k tomu nejdůležitějšímu… K fotbalu!

V dopoledních semifinálových utkáních kategorií "A" a "B" šlo opravdu do tuhého, jelikož čtyři nejlepší týmy své kategorie z celé republiky věděly, že poslední krok na cestě do finále nebude rozhodně jednoduchý. A také to, že pokud zvládnou své semifinálové souboje, životní triumf bude na dosah. Těmi úspěšnějšími v kategorii "B" byly týmy pražské Marjánky a ostravské Základní školy J. Šoupala. Naopak před branami finále zůstali stát reprezentanti domácí ZŠ Sportovní s pardubickou ZŠ Ohrazenice. Do finále kategorie mladších žáků, tedy "A", se probojovali žáci z jablonecké ZŠ Mozartova spolu s partou z pražských Kbel. O třetí místo tak bylo souzeno bojovat klukům a holkám z Plzně a Šumperka.

Slavná jména na Svátku fotbalu

Ještě před nástupem letošních finalistů k tomu nejdůležitějšímu zápasu sezony se to na hřišti začalo hemžit hvězdnými jmény. Do exhibičního utkání se totiž zapojili a fanoušky svými fotbalovými dovednostmi bavili například Petr Švancara, Jakub Kohák, Přemek Forejt, Petr Švancara, David Lafata, Pavel Horváth, Milan Petržela, Klára Cahynová a mnoho dalších! Speciálním hostem na Svátku fotbalu byl Leoš Mareš, kterého publikum z celé republiky přivítalo hlasitým potleskem. Ten se následně ujal slavnostního výkopu nadcházejícího finálového utkání kategorie "B".

Finále kategorie "A"

Pár minut před 14. hodinou nastoupili ke svému finále kategorie "A" hráči pražské ZŠ Kbely proti reprezentantům ZŠ Mozartova z Jablonce nad Nisou. První půle, která probíhala v intenzivním tempu, skončila po jedné trefě na každé straně nerozhodným výsledkem 1:1.

Když se po poločasové pauze v patnácté minutě prosadil parádní ranou v zápase již podruhé jablonecký Šimon Petrů, vypadalo to, že hráči ze severu Čech jsou skutečně blízko triumfu. Jejich soupeři ve žlutých dresech se však nevzdali a o čtyři minuty později zvládla opět vyrovnat kbelská "desítka" - Daniel Křivák. Pět minut do konce tak opět zavládlo nerozhodné skóre a schylovalo se k pořádnému dramatu.

Ale hráč s číslem deset se blýsknul také minutu do konce! Trefil se totiž parádní ranou zpoza vápna a nedal šanci severočeskému brankářovi. Své galapředstavení však dokončil až pár sekund před závěrečným hvizdem. Téměr z půlky hřiště totiž Daniel Křivák napnul síť svých soupeřů potřetí, když pod břevno poslal nechytatelnou bombu, a završil tak hattrick!!! Stal se tak hvězdou utkání a po závěrečném hvizdu sudího se mohl naplno oddat oslavám.

ZŠ Praha - Kbely 4:2 ZŠ Mozartova, Jablonec nad Nisou

Finále kategorie "M"

V historicky prvním finále kategorie "M" se o slavnostní výkop utkání postaral odchovanec Slovácka a ligový matador Milan Petržela.

Proti sobě se v postavili ZŠ a MŠ Veselá a ZŠ a MŠ Skrbeň. A byl to právě tým vedený jako domácí, který šel již v šestnácté vteřině do vedení zásluhou hráče s desítkou na zádech - Marka Buriana. Znovu mohli hráči v zeleném slavit na začátku deváté minuty po skvělé individuální akci Lukáše Kučery. O dvě minuty později se parádní technickou finesou z úhlu trefil hráč Skrbně Jaroslav Šuška, což se neobešlo bez pochvaly komentátora utkání a bývalého ligového kanonýra Petra Švancary. Více se již v první půli nestalo, Veselá tak dvanácti minutách držela výhodu jedné branky.

Po poločase přidal svůj druhý gól díky své pozornosti z bezprostřední blízkosti drážkou Lukáš Kučera, který svou druhou trefou v zápase přinesl značný klid na kopačky hráčů Veselé. A jelikož to byli právě reprezentanti Zlínského kraje, kdo po většinu druhého poločasu tahal za nitky, dokázali do branky Skrbně dostat také branku číslo čtyři. Parádně - přímo z rohu - se trefil opět Lukáš Kučera a druhý finálový střelec hattricku byl na světě!

A poté již zbývalo jediné. Pořádně oslavit historicky první titul šampionů McDonald’s Cupu v ktegorii "M"!

ZŠ a MŠ Veselá 4:1 ZŠ a MŠ Skrbeň

Finále kategorie "B"

Pomyslný vrchol dne a také celého 24. ročníku McDonald’s Cupu započal dvacet minut po třetí hodině. Slavnostního výkopu utkání mezi ZŠ Marjánka, Praha a ZŠ J. Šoupala, Ostrava se ujala česká reprezentantka a hráčka španělské Sevilly - Klára Cahynová.

Po lehce nervózních úvodních minutách utkání, kdy se především bojovalo o míč a střed hřiště, se do první šance dostala na úvodu šesté minuty ostravská "sedmička" Dominik Bartoš. A ten se nemýlil! ZŠ Jana Šoupala tak získala výhodu. Pražská Marjánka na reakci nenechala dlouho čekat a  pomohla si brankou ze standardní situace, když byl po rohovém kopu před bránou v pohotovosti Jan Falta - 1:1. Ostravští hráči se však nezalekli aktivity soupeře a snížili opět po trefě Dominika Bartoše. Náskok však ostravští znovu neudrželi dlouho. S pořádnou dávkou štěstí pražským finalistům podařilo opět dostat míč do ostravské sítě. A hádejte jak - ze standardky! Odpočinout si tak hráči šli za stavu 2:2.

Do poslední dvanáctiminutovky letošního ročníku McDonald’s Cupu vlétli oba týmy s velkým odhodláním. Těsně po rozehrávce mohl zaznamenat hattrick ostravský Bartoš, nicméně ho fantasticky vychytal skvělý brankář Jakub Fejfar. V osmnácté minutě se zase na druhé straně blýsknul gólman ZŠ J. Šoupala Matyáš Turek. Ten parádně zneškodnil dělovku pražského útočníka směřující pod břevno. A hostující brankář se blýsknul také dvě minuty před koncem, když kouzlil hned proti dvěma protihráčům. O dvacet vteřin později jej zase zachránilo břevno, a tak stále držel šanci svého týmu na vítězství a vysněný titul i minutu před koncem. I přes drtivý nátlak Marjánky na konci utkání branka nepadla, a tak se šlo do penalt!

V těch opět zářil brankář Matyáš Turek! Ten totiž ve třetí a páté sérii vychytal střelce soupeře, a jelikož jeho spoluhráči byli o jednu penaltu úspěšnější než soupeři, "Šoupalka" se stala mistry McDonald’s Cupu!

ZŠ Marjánka, Praha 2:3 PP (2-2) ZŠ J. Šoupala, Ostrava